Proteín vo vajciach a ich význam

Sú alebo nie sú vajcia zdravé a prospešné pre náš život? Na túto tému sa už napísal nejeden článok a ja sa Vám to pokúsim teda celé zhrnúť. Vajcia sú prirodzeným zdrojom viacerých nevyhnutných výživných látok ako sú proteíny (bielkoviny), vitamíny a minerály. Ľudia, ktorí sa venujú stravovaniu a zdravej výžive, sú toho názoru, že každý deň by sme mali zjesť aspoň jedno vajce. Je to preto, že vajcia obsahujú hlavne kvalitné proteíny, vitamín A, celý komplex vitamínov B, vitamín D, vitamín E, fosfor, železo, síru a vápnik (nachádza sa v škrupine vajca), a popritom majú vajca len nízky obsah kalórií.

Výživové hodnoty slepačieho celého vajca a výživové hodnoty samotného bielka

Jedno celé (t.j. bielko aj so žĺtkom) stredne veľké slepačie vajce obsahuje:

  • 82 kalórií,
  • 7,2 g proteínov (bielkovín),
  • 6 g tukov (z časti sú to Omega-3 mastné kyseliny) a
  • 0,1 g sacharidov.

Samotné bielko zo stredne veľkého slepačieho vajca obsahuje:

  • 17 kalórií,
  • 4 až 5 g proteínov (bielkovín) a
  • 0 g tuku.

Po porovnaní hodnôt celého vajca a len bielka vyplýva, že vaječný bielok má omnoho menej kalórií ako vaječný žĺtok, zároveň má viac proteínov v porovnaní s vaječným žĺtkom a navyše vaječný bielok neobsahuje žiaden tuk a ani cholesterol.

Avšak tuky, ktoré sa nachádzajú v žĺtku vajca, nemôžme úplne odsudzovať, pretože žĺtok obsahuje väčšie množstvo prospešných nenasýtených mastných kyselín oproti nasýteným mastným kyselinám. Zatiaľ čo nasýtené mastné kyseliny zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi, tak nenasýtené tuky vedia vychytať „zlý“ cholesterol v krvi a znižujú aj nebezpečenstvo vzniku krvných zrazenín. Navyše lecitín, ktorý sa nachádza vo vajciach, pomáha odbúravať tuky. Lecitín sa vyskytuje aj vo všetkých telesných bunkách, t.j. aj v nervových a mozgových bunkách.

Čo sa týka cholesterolu, tak cholesterol má v ľudskom tele významnú úlohu, a preto by sme ho nemali úplne vynechávať. Navyše zdravé telo si vie nadmerné množstvo cholesterolu samo postupne odbúrať. A zároveň nové vedecké výskumy udávajú, že cholesterol nachádzajúci sa vo vajciach, má veľmi malý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi u dospelého človeka. Viac ako cholesterol z prijímanej stravy ovplyvňujú negatívne hladinu cholesterolu v krvi nasýtené tuky (nasýtené mastné kyseliny). Takže ak budeme konzumovať vajcia so zdravou stravou, ktorá je chudobná na nasýtené tuky, tak by sme sa nemali obávať jesť vajcia.

V každom prípade Vám neodporúčam úplne vylúčiť žĺtka, pretože práve žĺtka obsahujú nevyhnutné živiny, ako je napr. lecitín, luteín, riboflavín, selén, zeaxantín, železo, vitamín A, vitamín B12 a vitamín D.

Okrem toho nesmieme zabúdať na to, že na rozdiel od proteínu v strukovinách, proteínu v obilninách či proteínu v orechoch, je proteín vo vajciach plnohodnotným proteínom, pretože obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. A zároveň organizmus vie ľahšie stráviť proteín z vajec ako proteín z mäsa a mäsových výrobkov.

Ak sa pýtate, či je lepšie zjesť surové vajce alebo tepelne upravené vajce, tak mám pre Vás dobrú správu: Tepelná úprava nemá vplyv na výživové hodnoty vajec. Takže v pokoji si môžete urobiť praženicu či vajce natvrdo a o nič tak neprídete. Navyše varené vajcia sú aj lepšie stráviteľné a lepšie využívané telom, ako surové vajcia. A zároveň tak neriskujete, že dostanete salmonelózu.

Dobrou správou je aj to, že vďaka tomu, že sú vajcia bohaté na plnohodnotný proteín s malým obsahom tukov, tak sú výborné pri diéte. Pretože keď budete jesť stravu bohatú na proteíny (bielkoviny), tak budete mať dlhšie pocit sýtosti a nebudete tak rýchlo hladní, a tým pádom dlhšie vydržíte s diétou.

Konzumácia vajec nám dodáva správnu výživu pre naše telo, t.j. plnohodnotný proteín, vitamíny a minerály a zároveň prispieva k zdravím očiam a ku kontrole optimálnej váhy, a preto nielen kulturisti, ale aj my všetci ostatní by sme mali konzumovať aspoň 4 vajcia do týždňa.


Autor: Ing. Mária Benediková

28.3.2016


Všetky informácie tu uvedené majú výlučne informačný charakter. Portál nenesie žiadnu zodpovednosť za škody spôsobené ich užitím.